Vyliečiteľnosť alkoholizmu
Vyliečenie z alkoholickej toxikománie závisí od viacerých činiteľov. Do úvahy prichádza celková štruktúra osobnosti alkoholika, stupeň alkoholického chorobného poškodenia v telesnej i duševnej oblasti, fyzický stav, vek, prostredie, z ktorého alkoholik vyšiel a do ktorého sa po prepustení z protialkoholického liečenia vrátil, jeho profesia a pracovné prostredie, vzdelanie, kultúrna intelektová úroveň, najmä v tom smere, či a do akej miery je alkoholik schopný pripustiť, pochopiť a uznať svoj chorobný stav, akú dôležitosť prikladá skutočnosti, že pitím alkoholických nápojov si podkopáva telesné a duševné zdravie a že sa rúti do záhuby, a najmä či má úprimnú snahu a zvyšky pevnej vôle dostať sa z choroby a vyliečiť sa. Dôležité sú aj faktory, ktoré alkoholizmus vyvolali, teda etiológia a patogenéza alkoholizmu.
Nemenej dôležitý je spôsob, ako sa pacient- alkoholik dostal do protialkoholickej liečebne. Rozlišujeme dobrovoľnú a nariadenú protialkoholickú liečbu. O prvú ide vtedy, keď sa podarí chronického alkoholika presvedčiť, že protialkoholické liečenie nevyhnutne potrebuje, a keď sa na liečenie sám prihlási. To dáva najväčšiu istotu, že na svojom vyliečení bude s lekármi spolupracovať, že bude abstinovať a plniť všetky príkazy lekárov a ostatného zdravotníckeho personálu.
Ak nejde o chronického alkoholika, má dotyčný možnosť odvolať sa, odvolanie však nemá odkladný účinok; kým KNV o odvolaní rozhodne; v liečebni musí ostať.
Tretí druh alkoholických pacientov sa dostáva na protialkoholické liečenie na základe rozhodnutia trestného súdu, keď alkoholik spácha trestný čin pod vplyvom alkoholu a súd ho zaň odsúdi na bezpodmienečný trest odňatia slobody. Súd nariadi, že po treste v nápravnom ústave musí sa odsúdený alkoholik podrobiť nútenej protialkoholickej liečbe.